in ,

VN ITÁLIE, závod: Vítězství pro RICCIARD, opět střet mezi VERSTAPPN a HAMILTON

Australský závodník McLarenu je velkým hrdinou závodu Monza a McLaren slavil své první dvojnásobné vítězství po Kanadě v roce 2010 na italské scéně. Verstappen a Hamilton se srazili v první šikaně.

Závod pro GP Itálie v Monza opět nabídl mnoho z toho, čím je Formule 1 zajímavá. Už před závodem bylo jasné, že nikdo ze závodníků nebude startovat na měkkých pneumatikách, ale o to neobvyklejší bylo, že pro tvrdý mix na Kostky in Plynně také rozhodl na Mercedes.

Začátek byl nejlepší Daniel Ricciardo, který řídil z první šikany dříve Max Verstappn, ale také to začalo dobře Lewis Hamilton, který předjel Norris a ocitl se těsně za Holanďanem. Vzpomeňme také, že se točil v jiné šikaně Giovinazzi, ale ještě předtím bylo jasné, že na startu nebude Yuki Tsunoda, protože na jeho autě byly diagnostikovány problémy s brzdami. Mezi oběma herci došlo i ke kontaktu o titul šampiona, ale oba to vzali bez následků.

Daniel Ricciardo oslavil své první vítězství po Monaku 2018 v Monze.

Po několika kolech bylo jasné, že ano Giovinazzi za svůj manévr dostal pětisekundový trest, což ho asi příliš nebolelo, protože stejně byl na posledním místě, ale mezitím získal docela dost míst Valtteri Bottas, který postoupil z posledního na třinácté místo. Je to mezi tím Norris přišel znovu dříve Hamilton, ale byl pod rostoucím tlakem sedminásobného mistra světa a je trochu vpředu Verstappen pokusil zaútočit Ricciardo, ale byl neúspěšný.

První zastávkou v boxech byl tým Red Bull od té doby úplně havaroval Verstappen strávil v boxech celých jedenáct sekund a ztratil docela dost míst. Po Hamiltonově zastavení v boxech se oba protagonisté titulu zamotali do první šikany, Brit nasadil Holanďana a závod pro oba skončil ve 26. kole.

To otevřelo obrovskou příležitost pro McLaren sázet na výhru v Monze. Ricciardo byl po zastávkách opět ve vedení a na druhém místě byl jeho týmový kolega Norris, kterému se podařilo předjet Leclerc. Krátce poté jsme byli opět svědky interního souboje závodníků týmu Haas, který skončil tak, že mazepin tlačil Schumacher, a to se točilo. Na konci 37. kola byli Perez na třetí a Bottas na čtvrtém místě, za oběma McLaren.

mazepin za svůj čin dostal pětisekundový trest a svůj vlastní zaparkoval ve 44. kole Haas v šikanování Ascari a dokončil závod. Virtuální safety car nikomu příliš nepomáhal, s výjimkou obou McLarnů, kteří si tak dokázali udržet náskok před pronásledovateli.

Do konce závodu se toho moc nestalo. Bottas pokusil se předjet Lenost, což se mu nepodařilo, ale nakonec to ani nebylo nutné, jak to je Mexická obdržel pětisekundový trest za předjetí Leclerc mimo trať. Oba McLaren suverénně vedli k cíli, také získali bod za nejrychlejší kolo a zajistili první vítězství týmu z Woking po sezóně 2012 a první dvojnásobné výhře po Kanadě v roce 2010.

Čtvrté místo obsadilo Charles Leclerc, pátý po časové penalizaci Sergio Perez, a do desáté se seřadili  Carlos Sainz (Ferrari), Lance Procházka (Aston Martin), Fernando Alonso (Vysokohorský), George Russell (Williams) v Stephen Ocon (Vysokohorský).