GP MEXICO, FP1: Prašný první trénink pro BOTTAS a MERCEDES

Valtteri Bottas má svůj první volný trénink na GP Mexika. Závodník Mercedesu Hermanos Rodriguez by byl na trati Autodromo rychlejší než jeho týmový kolega Lewis Hamilton, Max Verstappen byl třetí s Red Bullom.

Po roční pauze, protože to byl závod roku 2020 zrušena kvůli pandemii koronaviru, karavana formule 1 opět vyrazila Mexiko, přesněji do hlavního města této země Mexico City, která leží dobrých 2.000 metrů nad mořem.

Mercedes je na svém prvním tréninku v Red Bull trať – jak mnozí vědí říci – ukázala zuby a postavila oba vozy na první dvě místa. Ale nutno říci, že med první čtyři, kterou tvoří závodníci Mercedes in Red Bulla, velmi blízko. Pouze první tři jsou odděleny 0,123 sekund. Perez má o dobrou desetinu víc.

Lewis Hamilton zaostal za týmovým kolegou Bottasem jen o sedm setin sekundy.

Začněte trénovat byl velmi neobvyklý, protože mnoho závodníků kvůli velmi prašné stezky sklouznout do výletních zón nebo na trávu. Kvůli tomu museli oba závodníci trávit více času ve svých garážích, aby jim mechanici opravili pracovní nářadí, ale o tom později. Za zmínku stojí špatný výkon obou závodníků McLaren, který přistál na pozicích 14 a 15.

Výsledek

Valtteri Bottas je s měkkou směsí gumy a času 1: 18.341 minut zajistil nejrychlejší kolo. V těsném závěsu za týmovým kolegou zaostáváme o sedm setin vteřiny Lewis Hamilton. Na třetím místě zaostal o dobrou desetinu vteřiny Max Verstappen. Skončil čtvrtý Sergio Pérez, který zaostal o necelé tři desetiny vteřiny, ale Mexičan v prvním tréninku nejel.

Nedaleko dvojice Mercedesů byl na třetím místě Max Verstappen.

Skončil pátý Pierre Gasly. Se zpožděním dobrých šesti desetin sekundy byl Francouz jaksi na území nikoho, protože šestý Carlos Sainz byl už o dobrou vteřinu pozadu. Za závodníkem Ferrari byl jeho rutinní krajan Fernando Alonso, který zaostával o dvě desetiny vteřiny. Byl osmý Charles Leclerc, jen pár setin za Alonsem a devátý Stephen Ocon o desetinu víc. Končí deset Sebastian Vettel, který byl o 1,5 sekundy pozadu.

Od jedenácté místo dále závodníci však byli klasifikováni následovně: Yuki tsunoda (AlphaTauri), Kimi Räikkönen (Alfa romeo), Lance Procházka (Aston Martin), Daniel Ricciardo (McLaren), Lando Norris (McLaren), Antonio Giovinazzi (Alfa romeo), George Russell (Williams), Nicholas latifi (Williams), Mick Schumacher (Haas) v Nikita mazepin (Haas).

Incidenty

Je na velmi prašné trati s malou přilnavostí Charles Leclerc v prvních minutách udělal dvě chyby. Nejprve vjel přímo na stadion a o kolo později z něj vyjel stadión se otočil a narazil zpět do zábradlí. Se zraněnými zadní křídla se vrátil do boxů.

Jsou skoro dvě minuty později Sergio Pérez vyrobeno téměř stejná chyba na stejném místě jako Leclerc, ale pro trochu vyšší rychlost. Dokonce i zadní křídla Mexická byl zraněn, a navíc měl zranění zavěšení. A mechanika červené býky byli o tři minuty rychlejší než jejich protějšky Ferrari, jelikož Mexičan se vrátil na trať 22 minut před koncem tréninku a Monako 19 minut.

Stejná kapuce na stejném místě a stejné zranění - Leclerc a Perez

Taky Hamilton na špinavé trati udělal chybu, ale vzal to jen s sebou Rodeom. trávou těsně před první zatáčkou. Ale protože se nedostal zpět na trať předepsané trasy, kterou nastínili komisaři, bude nutné po tréninku obhájit. Nepůjde tam sám, protože byl také povolán Raikkonen.

Sankce městských přirážek kvůli výměně motoru

Kromě Yukiho Tsunody odstartoval do nedělního závodu od startu i Lance Stroll kvůli výměně motoru.

V úvodu je třeba dodat, že budou Yuki tsunoda od AlphaTauri a Lance Procházka od Aston Martin dostal penaltu příliv měst v nedělním závodě kvůli výměně motoru. Kanaďan vyměnil spalovací motor, turbodmychadlo, nový komponent MGU-H a řídící jednotku. Japonci dostanou totéž, co Stroll, až na to, že do jeho AlphaTauri bude instalována nová komponenta MGU-K. Pro oba to znamená start ze zadní řady. A to určitě nebude to poslední trest v tomto závodním víkendu bude zítra více známo, takže se na start přesune další závodník.