Dakar 2024: Pozastavení kvůli havárii ventilátoru, vítězství v etapě pro de Meviuse

První etapa 46. ​​Rallye Dakar museli přestat hned na začátku. Jako první odstartovali do závodu motorkáři. Pak přišla řada na auta. Měl by začít jako první Brian Baragwanath, ale jezdec týmu Century nedorazil na startovní čáru včas.

Lionel Baud (Overdrive Toyota) do etapy nakonec odstartoval, ale už po 200 metrech došlo k nehodě, při které byl angažovaný divák. Začátek rychlostní zkoušky byl okamžitě zrušen. Baud se vrátil na startovní čáru.

Podle prvních informací pořadatele ano „divák byl ošetřen lékařským týmem a převezen do blízké nemocnice“. Podle ředitele Dakaru David Caster našli tam zlomeninu holenní kosti a stehenní kosti. Závod pro motoristy nakonec po hodinovém zpoždění odstartoval.

Den předtím byla v prologu taktická hra. Mattias Ekström (Audi) zajel nejrychlejší čas a rozhodl o desáté startovní pozici. Obhájce titulu Nasser Al-Attiyah (Prodrive) jízdu záměrně zpomalil, aby se vyhnul umístění v první desítce.

Al-Attiyah dnes startoval z 12. místa. Carlos Sainz (Audi) měl stejný plán, ale jeho spolujezdec luka kříž udělal chybu v navigaci. Pak se na trati příliš zdrželi, protože špatně spočítali čas. Výsledkem bylo, že Sainz v prachu mnoha vozů dokončil prolog na 48. místě.

Přesto to tak je Sainz dnes předvedl dobrý výkon a dokončil etapu po 414 kilometrech na druhém místě. Etapové vítězství uteklo Španělovi o 1:44 minuty. Překvapivým vítězem první etapy se stal Guillaume de Mevius (Overdrive-Toyota). Belgičan nechal za sebou všechny favority.

Mezi těmi, kteří na první z celkem dvanácti etap ztratili hodně času, byli i jejich týmoví kolegové z týmu Prodrive Sebastien Loeb in Nasser Al-Attiyah. Oba projeli cílem v Al-Henakiyah více než 20 minut za de Meviusem a mimo první desítku.

Druhá nedělní etapa vede od Al-Henakiyah 662 kilometrů východním směrem k Ad-Dawadimi. Následuje dlouhý spojovací úsek a po něm 470kilometrová rychlostní zkouška. Čekají nás první duny.

Motocyklisté: Ross Branch vítěz 1. etapy po započtení času

Rossová pobočka, jezdec Team Hero, je vítězem první etapy v klasifikaci motocyklů Rallye Dakar 2024 v Saúdské Arábii. Řidič od Botswana neprojel cílem denní etapy jako první, ale později mu byl udělen časový zápočet za poskytnutí první pomoci padlému závodníkovi - jezdci Hondy a včerejšímu vítězi Toshi Schareini.

Navigace na pódiu byla od samého začátku obtížná. Soutěž probíhala v terénu, který Dakar v Saudská arábie ještě nikdy necestoval. Účastníci si také museli najít cestu mezi mnoha vyhaslými sopečnými krátery.

Kategorizovaný úsek měl 414 kilometrů. Tým Hrdina už po 82 kilometrech zažil velkou nehodu. Joaquim Rodrigues špatně spadl. Jeho týmoví kolegové Sebastian Bühler a Joan Barreda Bort se zastavili, aby mu poskytli první pomoc.

Když přiletěl vrtulník s lékaři, Rodrigues už byl při vědomí. Podle prvních informací mohl Portugalec utrpět zlomeninu. Byl letecky transportován do nemocnice ve městě Al-'Ula.

Buhler in barreda obdrželi časový zápočet za poskytnutí první pomoci po etapě. Po 225 kilometrech vedl Branch již dříve virtuální průběžnou klasifikaci Pablo Quintanilla (Honda). Branch a Quintanilla se pak zastavili, aby pomohli Schareině, která vyhrála prolog. Podle prvotních informací si Schareina zlomil levé zápěstí. Musel závod předčasně ukončit.

První slovinský zástupce Toni Mulec dokončil první etapu na 29. místě, ale není jasné, co s Simon Marčič, která není v oficiálních výsledcích 1. etapy.

Později jsme se dozvěděli, že ano z Mariboru uloženo z trasy pomocí vrtulníkem, Marčič a po skončení etapy řekl: "Bohužel to skončilo tak, jak jsem si to nejméně přál. Na 40. kilometru po skoku na motorce prasklo spojení mezi zadním tlumičem a přední částí rámu motoru, takže jsem byl prakticky bez tlumiče. Bojoval jsem dalších 300 kilometrů, i když motorka na zadní nádrži pořád klouzala. Strávil jsem spoustu energie, celý den jsem stál, abych co nejvíce odlehčil zadní části. Jenže asi 60 km před cílem úplně selhal motor, protože konečně praskl tlumič. Teď mi nezbývá nic jiného, ​​než závodit o co nejlepší umístění v jednotlivých etapách. Jsem velmi zklamaný, ale je to tak."