Dakar 2024, 4. etapa: Cornejo suverénní, Loeb zpět na vítězné cesty

Když závodníci opustili stany, ukazoval teploměr brzy ráno jen pět stupňů bivak v Al Salamiya a zamířil do města Al Hofuf, která leží vedle jedné z největších oáz v zemi, ve které rostou tři miliony datlů. Mezi nimi byla celková vzdálenost, kterou bylo třeba překonat, téměř 700 km, ale motorkáři, řidiči a posádky bojovali s časem „jen“ na 299 z nich.

V Saúdské Arábii je velmi obtížné překonat tak velkou vzdálenost, aniž byste narazili na duny, ale denní dávky byly zanedbatelné. Na této rychlé speciálce je on Nacho Cornejo dokázal ukázat, že je nejen výborným navigátorem, a to do té míry, že se ujal vedení v celkové klasifikaci kategorie motocyklů. Rychlá jízda je také doménou od Sébastiena Loeba, kterému se dnes podařilo vyšplhat zpět do čela etapové klasifikace.

Na programu čtvrté etapy nebyly žádné zvláštní problémy, což ale neznamená, že zde nebudou prvotřídní představení. Ten, který připravil Nacho Cornejo, lze rozhodně zařadit do této kategorie. Jeho specialitou je extrémně rychlé čtení a především výklad roadbooku. Chilan se na tomto poli opět osvědčil, i když na speciálce si cestu razit nemusel, startoval totiž jako šestý.

Ale závodník Hondy ví, jak otevřít plyn, když příležitost zaklepe na dveře, a nedělal věci napůl. Po projetí cílem vyhrál etapu a také se ujal vedení v celkové klasifikaci, když využil dvou havárií Ross Branch, které naštěstí nebyly vážné. Manžel z Botswana ztratil tříminutový náskok, který měl včera, a ztratil dokonce minutu navíc.

Bude muset zítra Cornejo na cestě do Shubaytah jezdit jako mistr: když byl v této pozici naposledy, při havárii 48 hodin před koncem Dakaru 2021 mu uniklo vítězství. Prohrát Dakar dva dny před koncem je něco, co také zažil Sebastien loeb, který naposledy vedl celkovou klasifikaci, poté za volantem Peugeotu v roce 2017 poblíž argentinského San Juanu. Francouz ještě není úplně na stejné úrovni, ale vítězstvím v etapě, která skončila v Al-Hofuf, jemně začal návrat.

Dosažené mezery neotřásly hierarchií závodu, ale na začátku se posunul o tři místa výše a nyní je na 6. místě, 23'50" za ním. Yazeed Al Rajhi. Saúdskoarabský závodník, plně ovládající svou novou roli celkového lídra ve třídě Ultimate, nechal Loeba za sebou jen něco málo přes minutu. Proto zítra společně s Nasser Al Attiyah (3. v rychlostním testu, 1'22" za vítězem) se vydali pronásledovat nejlepšího jezdce rallye všech dob, ale v terénu, který jim nejvíce vyhovuje: na dunách Rub Al-Hali poušť.

Je zaručeno, že oceán dun vám úsměv z tváře nezbaví Eryka Goczałová, který získal své čtvrté speciální vítězství ve třídě Challenger, ale očekává se, že to bude ještě těžší bitva od jejich menších bratranců v kategorii SSV, ve které byl nejrychlejší Portugalec. João Ferreira, který Gerrard Farrés se neztratila z čela celkového hodnocení. V kamionové soutěži se vedení nezměnilo, protože ano Janus van Kasteren dosáhl nejlepšího času počtvrté v pěti závodních dnech. Přesto má přední stranu Aleš Loprais pouze 5,17“ náskok v celkovém pořadí, takže se stále hraje.

Audi ASF Concept: Pohled na A8 před 30 lety