Gianni MORBIDELLI: Pocity, když změníte IDOL ve Ferrari

Gianni Morbidelli měl v jednom závodě příležitost nahradit svůj velký idol Alain Prost.

Za Alain Prost jeho roky u Ferrari byly pravděpodobně nejtraumatičtějším utrpením v jeho kariéře plné kariéry. Všechno to skončilo doslova Francouzem vyhozen z týmu. Příběh jeho nuceného odjezdu je dobře znám, ale méně se ví o tom, co se stalo s jeho náhradou za poslední závod v roce 1991. Gianni Morbidelli jsou hojné množství pryskyřice a (podivná) pravidla zabránil mu, aby skončil na pódiu pod silným tlakem.

Prost byl v roce 1991 v Ferrari zažil hořkou sezónu bez jediného vítězství poté, co v sezóně 1990 těsně chyběl titul mistrovství. McLaren in Williams byli prostě o krok napřed Ferrari, připojil se k tomu Benetton, to je Nelson Piquet, který jinak zamýšlel odejít do důchodu, díky Nigel Mansell přinesl druhé vítězství Kanada.

V sezóně 1991 sázel Ferrari na francouzskou alianci Jean Alesi - Alain Prost. Ten musel opustit před posledním závodem v Austrálii kvůli kritice na úkor auta.

Na pódiu skončil zdarma pouze pětkrát, když vyhrál pětkrát před rokem. A poté se Francouzi po japonské Grand Prix v Suzuki oddali něčemu nehoráznému a řekli reportérům: "Auto jede jako ojetý vůz." Free mluvil o opotřebovaných tlumičích, které způsobily neuvěřitelně obtížné otáčení volantu. Jeho slova nesměřovala na samotné auto, ale na pocit řízení kvůli poškození. Ale v Maranello reagovali (příliš) rychle a ga vystřelil před posledním závodem v Adelaide.

Francouz věří, že byl vyhozen „Politické důvody“protože mimo trať se odvážil víc, než byli v Maranello zvyklí na své závodníky. Od té doby žertoval, že chlapi, kteří ho vyhodili "Byli vyhozen o dva týdny později". Když byl tehdy trojnásobný mistr světa vyřazen ze hry, Ferrari se obrátil ke svému zkušebnímu řidiči Gianni Morbidelli. Znal Ferrariho motory od nepaměti Minardi. V té době byl na dovolené v ostrov Mankdyž je jeho přítel a bývalý šéf týmu Guido Forti přinesl zprávu, že bude v Austrálii nahrazen Alain Prost.

Morbidelliho úspěchy v italštině Formule 3 a Evropský pohár Formule 3 v Misanu vedl k tříleté smlouvě jako zkušební jezdec Ferrari. V té době mu bylo jen 23 a mohl se pochlubit pouhých 18 starty v závodech Formule 1 BMS Dallaro in minardi, takže závod byl v Adelaide pro něj nejen skvělá příležitost, ale také mimořádné psychické úsilí. Představte si, na jaký tlak musí být vyvíjen italský závodník jezdící po Ferrari.

Morbidelli byl na dovolené na ostrově Man v době, kdy měl nahradit Prostu.

"Už během zkoušek jsem mohl spolupracovat s Alainem Prostem a Nigelem Mansellem, což byl sen pro mladého řidiče," pravi Morbidně o vaší zkušební aplikaci: "Můj idol byl volný!" A jednoho dne jsem ho ve Ferrari nahradil. Bylo mi teprve dvacátých. V té době řidiči F1 nevstoupili tak mladí jako dnes, takže to byl skvělý zážitek. “

"Když jsem zjistil, že budu řídit Ferrari, na tváři se mi objevily slzy radosti." Během dovolené jsem byl povolán, když jsem byl v Port Douglasu. Bylo mi řečeno, že budu jezdit po Ferrari, ne Minardi. To bylo v úterý večer v 11 hodin před závodním víkendem, “ zpráva je zapamatována Gianni Morbitelli.

Morbidně může být po celou dobu cestování Adelaide přemýšlet o tom, co by se mu stalo. Než se tam dostal, stále tomu úplně nerozuměl: "Chtějí, abych nahradil Alaina Prosta, svého oblíbeného řidiče?" Zeptal jsem se členů boxerského týmu, jestli bych mohl snít. Auto jsem dobře znal a dojel jsem osmý v kvalifikaci hned za Alesim. “

Mladý Ital ve svém jediném závodě neudělal prakticky nic špatného Ferrari. Přes příšerné povětrnostní podmínky v den závodu vedlo auto k cílové čáře také díky svému klidnému stylu jízdy. To znamenalo, že si vydělal vlastní první polovina bodu z osmi a půl shromáždil během celé své kariéry 67 závodů F1.

"V mnoha ohledech to nebyl ten nejšťastnější den pro první závod pro mě." Hlavně kvůli zoufalému počasí, “ pravi Morbidně: "Pršelo tak tvrdě, že se tato australská Grand Prix stala nejkratším závodem v historii Formule 1. Bylo to velmi nebezpečné, se spoustou kontaktů a nehod, protože trať byla prakticky nemožná vidět."

Po pouhých 16 kolech a několika násilných nehodách byla závod přerušen a vedení soutěže se nerozhodlo začít znovu. Ale tenhle půl bodu za šesté místo neříká celý příběh, který by se pro Morbidelliho rozvinul úplně jinak, kdybychom si vzali alespoň jedno další kolo.

V zoufalých povětrnostních podmínkách Morbidelli oficiálně skončil na šestém místě a skóroval půl bodu, přestože byl na konci závodu na třetím místě za Sennou a Piquetem.

"Skončil jsem třetí za Sennou a Piquetem, ale kvůli pravidlům červené vlajky jsem skončil na šestém místě," on si pamatuje Morbidně: "Byl jsem morálně třetí, ale musíte se vyrovnat s tím, co vám dává život." Tehdy a ještě dnes si myslím, že jsem měl skvělou práci, pro kterou jsem cítil velkou vášeň, a měl jsem možnost jet za největším týmem na světě. Myslím, že mohu být spokojený. Kdo ví, co by se stalo, kdyby přestalo pršet a my jsme začali znovu. Možná, stejně jako Jean (Alesi), narazil bych na zeď, kdyby závod trval o dvě kola déle. “

To je Morbidelli pódia v Austrálii stále vyhrál o čtyři roky později s Footwork. "Cítil jsem se, jako bych se na trati pomstil a my jsme se usadili," směje se o jeho osudu v Adelaide Gianni: "Svým způsobem byl ten okamžik ještě slavnější, protože jsme měli finanční potíže."

Morbidelli „se pomstil“ na trati v Adelaide, jak to říká, v roce 1995, když skončil třetí s Footwork.