Den, kdy Juan Pablo MONTOYA šokoval strukturu FORMULA 1

Grand Prix Brazílie v Interlagosu má bohatou historii, která poskytla některé z nejzajímavějších okamžiků v historii Formule 1. V roce 2001 šokoval kolumbijský nováček stálými kolejemi Formule 1.

Úvodní závody sezóny 2001 byly dobrou předpovědí toho, jaké bude období dominance Michael Schumacher in Ferrari. Poté, co se mu podařilo vyhrát v roce 2000 Miko Häkkinen, Němec dominoval Formule 1 další čtyři sezóny.

Schumacher jsi v Sao Paulo zajistil pole position v kvalifikaci poté, co již vyhrál první dva závody sezóny v Austrálie in Malajsie. Jeho hlavní rival Häkkinen byl v kvalifikaci Interlagos třetí, mezi nimi, se vplížil dovnitř Ralf schumacher v BMW Williams a byl čtvrtý John Paul Montoya, nováček, který přišel do BMW Williams z americké série CART, protože je pro tým Chip Ganassi Racing získal titul šampiona v roce 1999 a slavný 500 mil od Indianapolisu o rok později.

John Paul Montoya

Přechod ze série IndyCar ve Formuli 1 se to dnes zdá téměř nemožné, ale v XNUMX. letech se to stalo Frank Williams od té doby úspěšně přijala závodníky ze severoamerické soutěže Jacques Villeneuve, který přišel do F1 podobnou cestou jako Kolumbijec, byl v roce 1997 korunován mistrem světa.

V té době 25 let Montoya před časem ukázal svůj bohatý závodní talent, i když první dva závody nedokončil tak jako on Melbourne nastartoval motor, v Sepang skončilo to však v písku za silného lijáku.

Na samém začátku závodu o Grand Prix Brazílie Montoya už na startu se rozbil na druhé místo, předtím Ralph Schumacher in Häkkinenův, který se zasekl na místě a způsobil, že do vozu narazilo bezpečnostní auto. Poté, co druhý opustil trať, udělal Montoya s pozoruhodným manévrem, velmi pozdní brzdění na vnitřní špinavé straně, když se mu podařilo zabránit zablokování kol, se podařilo dostat dopředu Schumacher. Publikum bylo ohromené, ale brzy si uvědomilo, že do F1 dorazil nový vyzyvatel.

Celkově se zdálo, že šok zavedeného systému, a to nejen kvůli samotnému předjíždění, ale především kvůli tomu, jak se to všechno stalo společně. kolumbijský jmenovitě se nebál mistra světa, ale měl statečně bránil svou pozici a na konci první zatáčky přinutil Schumachera dokonce jet po trávě.

V sezóně, o které se už vědělo, že převládá v dominanci Schumacher in Ferrari, tento okamžik znamenal paprsek naděje, že tomu tak nebude. Montoya pokračoval ve skvělém běhu a získal 30sekundový náskok před Němcem, dokud to neudělal Jos Verstappen v Šipky, kterého Kolumbijec nešťastně předjel na kolo se srazil do zadku jeho Williamse.

„Brzděl velmi brzy a to bylo vše, už jsem se mu nemohl vyhnout,“ řekl v té době Verstappennež dostal za tento incident pokutu. „Je mi opravdu líto, že jsem ho slyšel vést závod.“

I když je Montoya odešel bez senzačního prvního vítězství, náhlý lejak znamenal, že drama v Interlagos ještě zdaleka nekončí. Schumacher šel do boxů pro nové mezilehlé pneumatiky, což umožnilo Coulthardovi přiblížit se k němu. Skot využil předjíždění Tarsus Marquesa na kolo a přišel před Němce a nakonec také vyhrál. Byl třetí nick heidfeld v Sauberu.

Bez ohledu na výsledek závodu všichni ve výběhu mluvili hlavně o Montoyině odvážném předjíždění Schumachera. Jeho první výhra je kolumbijská kvůli kombinaci technické problémy in vlastní chyby dosáhl až v patnáctém závodě sezóny v Monza. Zdá se, že ve formuli 1 nikdy nedokázal plně využít své schopnosti, ale svou rychlostí, nepředvídatelností a povahou určitě dokázal šokovat tehdy poměrně sterilní strukturu formule 1.