GP Španělska MotoGP: JACK MILLER první vítězství s Ducati

Jack Miller je vítězem závodu Velké ceny Španělska v Jerezu. Pro Australana je to druhé vítězství ve třídě MotoGP, první po Velké ceně Nizozemska 2016 a zároveň velké vítězství po obtížném zahájení kariéry továrního závodníka Ducati.

Millerův týmový kolega Francesco Bagnaia, který se ujal vedení v mistrovství světa, a závodník Petronas Yamaha Franco Morbidelli také skončili na stupních vítězů.

Miller se ujal vedení s Ducati téměř podle očekávání na začátku závodu, zatímco Quartararo sklouzl na čtvrté místo za Morbidelliho a Bagnaia. Na konci druhého kola pak druhého předjel zpět a v dalším Morbidelli. Na konci čtvrtého kola se vrátil do vedení, když v závěrečné zatáčce předjel Millera a poté pomalu získal určitou výhodu.

Závodník Yamahy se v osmém kole ujal vedení s téměř vteřinovou výhodou a rozdíl na Millera se zvýšil až v následujících kolech. Ale když už to vypadalo, že bude oslavovat své třetí přímé vítězství v sezóně, ztratil ve 14. kole téměř polovinu svého 1.5sekundového náskoku a důvodem byly problémy s křečemi v paži. Byl to opakující se problém, který způsobil, že již v roce 2019 podstoupil operaci. Kvůli problémům se mohl bezmocně dívat, jen když ho Miller v 16. kole předjel a v dalších dvou kolech ztratil další místo.

Miller zvýšil náskok na 1.5 sekundy ve vedení, poté mírně zmírnil a umožnil Bagnaiovi přiblížit se k vteřině za sebou. V posledním a půl kole Australan opět zrychlil a do cíle jej přivedl s více než druhou výhodou a oslavil své první vítězství v roli závodníka Ducati, druhé v kariéře.

Bagnaia připravil pro Ducati překvapení druhým místem, protože trať v Jerezu není namalovaná na jejich kůži, ale přesto oslavovala dvojité vítězství.

Tovární závodníky Ducati na pódiu doprovázel Morbidelli s Petronasem SRT Yamahou a Takaaki Nakagami se po nepříjemném pádu v Portimau i přes viditelné potíže těšil ze čtvrtého místa. Nejvýše umístěným závodníkem Hondy byl Japonec.

Současný mistr světa Joan Mir dokončil závod na udrženém pátém místě, zatímco Aleix Espargaro byl šestý na motocyklu Aprilia.

Sedmý byl druhý tovární závodník Yamahy, Maverick Vinales, následovaný Johann Zarco v první desítce, stejně jako tovární závodníci Hondy Marc Marquez a Pol Espargaro.

Miguel Oliveira byl nejlépe umístěným závodníkem KTM s 11. místem a dokončil závod před zástupci Hondy Stefanem Bradlem a Quartararem. Poslední body sbírali závodníci Tech3 Danilo Petrucci a Iker Lecuona.

Bagnaia nyní vede šampionát s dvoubodovým náskokem před Quartararo a 16 více před Vinalesem, který je třetí.

Fabio Quartararo, který startoval do závodu z nejlepší výchozí pozice, po první polovině závodu sklouzl na konečné třinácté místo, protože měl vážné problémy s křečemi v paži, tj. S tzv. rameno čerpadlo.