DAKAR 2022: Prolog vyhrál AL-ATTIYAH před SAINZ v AUDI

Nasser Al-Attiyah zajel nejrychlejší čas v prologu Dakaru 2022 a bude si moci vybrat nejlepší výchozí pozici pro 1. etapu.

Vytrvalostní rallye Dakar 2022, který letos již potřetí hostí Saúdská Arábie, začal novoročním prologem. Na krátké trati bylo pro účastníky nejdůležitější zajistit si dobrý výchozí bod pro zítřejší první dlouhou etapu. Nasser Al-Attiyah byl v Toyota o dvanáct sekund rychlejší než Carlos Sainz, který letos vozí zbrusu nový auto Audi s hybridním pohonem.

V sobotu to bylo na startu Jedi jinak 80 aut. Na cestě na sever do Ha'ila celkem se muselo ujet 614 kilometrů. Krátký úsek, dlouhý 18,82 km, na kterém se měřil čas, byl na začátku cesty.

Audi letos na Dakaru soutěží se závodním vozem s hybridním pohonem a ostřílenou dvojicí jezdců (Stephane Peterhansel a Carsol Sainz senior).

Většina terénu převažovala jako základna písek. Bylo také třeba zdolat první duny. Na rozdíl od motocyklisty, motoristé nenastartovali v v opačném pořadí, ale byli první v řadě s jezdci s nejvyššími ambicemi.

Úvod soutěže patřil obhájci titulu Stephan Peterhanselcož je podobné jako Sainz, ve službách týmu audi sporty. Ten byl nakonec nejrychlejší Al-Attiyah, který přišel s novým Hilux, která dostala novou pohonnou jednotku a je přizpůsobena novým předpisům T1 +, které zahrnují i ​​větší pneumatiky.

Druhé místo, jak již bylo řečeno, patřilo Sainza třetí byl se závodním vozem Century CR6 Brian Baragwanath z Jihoafrické republiky, čtvrté místo rovněž obsadil Jihoafričan Hank Lategan (Toyota) a pátý byl bývalý mistr světa v rally, Francouz Sebastien Loeb (BRX Hunter).

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší s prologem Daniel Sanders (GasGas), před nováčkem v Hondě, Pablo Quintanilla, a Ross Branch (Yamaha). Simon Marcic dosáhl 67. času v prologu ve své třídě Původní autor: Motul je na 11. místě. Mezi kamiony první čtyři místa vybojovali řidiči Kamazov.