in ,

Historie: Když Alan Jones hrál Happy Birthday místo hymny

Bylo to 14. srpna 1977. Australský Alan Jones senzačně vyhrál závod o rakouskou Grand Prix ve stínu. To organizátory natolik překvapilo, že se museli během ceremoniálu na jevišti improvizovat.

Pokud v těchto dnech zaujmou nejvyšší krok na stupních vítězů Lewis Hamilton ali Max Verstappen, pak skutečný stav bude určitě hrát hymna. Ale v historii 1 vzorec už jsme zažili něco úplně jiného.

V Rakousku nikdo neočekával, že vyhraje Alan Jones

Postup na velká cena závodění je zakotveno v zákonech zastřešující organizace FIA a přísně kontrolováno. Jakékoli porušení organizátora závodu může být potrestáno - s minimální pokutou. Závod pro Velká cena Evropy v Jereze byl jednou vymazán z programu mistrovství 1 vzorecprotože Španělové nedodrželi předepsaný postup pro vítěze. PROTI krocan jsme byli svědky podobného případu. Ve Španělsku a Turecku však bylo to proto, že se politici objevili na pódiu bez FIA informovaný. Zastřešující organizace to klasifikovala jako zakázanou politickou demonstraci. Jerez byl, jak již bylo zmíněno, vymazán, Istanbul dostal však vysokou pokutu.

FIA přesně určí, kdo může být vedle závodníků na vítězném pódiu

Také hraje stav hymna následují přísně definované kroky. Stát se tedy hraje vždy jako první hymna vítězného závodníkaa hned za ní týmová hymnapro které jede. Po předání trofejí se při povinné „sprše“ se šampaňským hraje vždy skladatelovo skákací Intro. Georges Bizet z opery Carmen.

Hraní hymny je také přesně definováno. Nejprve závodník, poté tým

Skutečná hymna však nezní vždy. Když je to Alan Jones v roce 1977 v Rakousku se SHadowsom oslavil senzační vítězství - jeho první v Formule 1 - organizátoři neměli po ruce australskou hymnu. Jones dodnes říká, že v tu dobu pro něj někdo hrál na trumpetu místo hymny. “Všechno nejlepší k narozeninám"A velmi pochybným tónem." Ale Avstřijci s touto hudební narozeninovou kartou ho také prořízli, protože závod se konal 14. srpna, Alan Jones narozeniny však oslavil 2. listopadu.

Úvod z Bizetovy opery Carmen je doprovázena „sprchou“ se šampaňským

Máme pár vtipných epizod o špatných hymnách. Číňané jsou staří 2009 v Šanghaji po dvojitém vítězství rudých býků Sebastian Vettel in Značka Webbra nejprve hrál německou hymnu pro Vettl a pak “Bůh zachránit královnu"Pro tým. I když ano Red Bull se sídlem ve Velké Británii Milton Keynes, ale tým vystupuje s rakouskou licencí, takže bychom měli hrát rakouskou hymnu. Sportovní poradce Red Bulla Helmut Marko v době po závodě řekl: „Máme rakouskou licenci, takže se hrála špatná hymna. Možná to neměli, nemám tušení. “

Měl Číňan dokonce i rakouskou hymnu?

Jeden z největších příběhů motoristického sportu však vypadá takto: Poté, co byl nesrovnatelný Tazio Nuvolari na Nürburgring v roce 1935 porazili oblíbené německé týmy, k velkému hněvu nacionalistů byli organizátoři v rozpacích a zmatení. Neměli připravený talíř Italská hymna, protože všichni spoléhali na německý úspěch. A legenda říká, že má pravdu Zprávy přišel k záchraně s talířem, který s sebou pro takové případy nosil.

Zakysané tváře německých nacistů při vítězství Nuvolariho v roce 1935 na Nürburgringu

K takovým chybám dochází v nových časech častěji, než byste čekali. V roce 1999, v Melbourne po vítězství Eddie Irvine hrál irskou hymnu, ale Irvine pochází Severní Irsko, která však patří do království Velká Británie.

Museli se omluvit Eddie Jordanovi, že mu zahráli špatnou hymnu

A dovnitř Belgie v roce 1998 jsou pro vítěze Damon Hill hrál „God Save the Queen“ správně, ale ne za vítězný tým Eddie Jordan, protože je irština a má svůj tým - i když se sídlem v Silverstone - na zastřešující organizaci FIA hlášeno prostřednictvím Irish Motorsports Federation. Eddie Jordan později si stěžoval písemně, a proto se omluvil veřejně. Ve slovech Jordana, organizátoři v Belgii v té době prostě nemohli najít irskou hymnu.