Ohlédnutí zpět: Jochen Rindt je poslední závod

Dne 16. srpna se poprvé uskutečnil závod na rakouské Grand Prix na novém Österreichringu ve Spielbergu. Zároveň to byl poslední závod Formule 1 rakouského virtuosa za volantem Jochena Rindta.

Domácí závod dál Österreichring 16. srpna 1970 měl být letní vrchol Jochen Rindt, který pronásledoval své páté vítězství v řadě a šestou sezónu ve Štýrsku. Muž s výrazným nosem už dříve vyhrál Monte Carlo, Zandvoort, Clermont-Ferrand, Značky Hatch in Hockenheimský prsten. Primárně tehdejší vůdce šampionátu Rindt vyrobil své závodní auto Lotus 72 na první výchozí pozici byli jeho krajané ohromeni.

Atmosféru domácích fanoušků na Österreichringu pokazilo Ferrari

Bohužel však s domácím vítězstvím nemělo nic společného, ​​protože obě závodní auta Ferrari, ve kterém seděli Clay Regazzoni in Jacky Ickx, měli skvělý start, houpali se na první dvě místa, ve druhém kole Regazzoni před sebou Ickx upustil a pořadí prvních dvou se udržovalo až do cíle.

Jochen a Nina Rindt byli považováni za skutečný pár hollywoodských formule 1

Jochen Rindt když byl na čtvrtém místě Cosworth motor v Lotus zadek snížil jeho duši. Zděšení krajané ve stáncích nemohli uvěřit, že jejich místní hrdina po 21 kolech rezignoval. K mnoha tyfusům, kteří přišli Rakousko, ale na tom nezáleželo. Oba jejich závodníci slavili stejně vášnivě a emocionálně, jako by byli uvnitř Monza.

Monza 1970, Parabolic a svět Formule 1 je otupělý

Nikdo v té době však nemohl uhodnout Jochen Rindt hrál na jeho poslední velká cena závod. Rakušan byl ve výcviku GP Itálie v Monze, 5. září 1970, smrtelné zranění.

Bylo to před čtyřmi lety Niki Lauda, dnes také pozdní rakouský mistr, řekl k výročí smrti svého krajana: „Tehdy jsem závodil ve Zolderu ve Formule 3. V sobotu ke mně přišel člověk, kterého jsem neznal, a řekl: „Rindt je mrtvá.“ Samozřejmě jsem mu nevěřil, myslel jsem si, že je to nějaký hlupák, který chtěl být důležitý. Pořád jsem však byl pokousán a na cestě z dostihové dráhy do hotelu jsem chtěl najít rozhlasovou stanici, která by tyto zprávy sdělovala. Pak jsem musel uvěřit."

Niki Lauda nikdy se nezúčastnil Jochen Rindt, ale zažil s ním několik dobrodružství. „1968, když mi bylo 18, poprvé jsem závodil s Mini v horských závodech. Byl jsem úplně neznámý nováček. Na podzim představil Jochen ve Vídni svou budoucí Rindt-Show. Když jsem se náhle přiblížil a oslovil mě, stál jsem za plotem mezi reportéry. Ještě jsme se navzájem neznali, ale očividně o mně věděl. To na mě udělalo obrovský dojem."

Niki Lauda nikdy neprotestoval proti svému krajanovi Jochenovi Rindtovi

Když je to Rindt v roce 1970 vyhrál závod pro Velká cena Velké Británie v Značky Hatchu, Lauda tam hrála Formule 3. "Na jedné straně jsem sledoval trénink Formule 1, kde pršelo. To je, když někdo na mokré trati kolem mě svištil neuvěřitelnou rychlostí. Jen jsem přemýšlel o tom, kdo je ten blázen. Byl to Rindt."

V Formule 1 dodnes pracuje jen hrstka novinářů přítomných v Monze, když byla Rindt smrtelně zraněna. Legenda mezi novináři, Roger Benoit od švýcarských novin vyhlídka, říká: „Jackie Stewart mě představila Jochenovi Rindtovi a řekla: „Toto je Švýcar, který kouří stejně neustále jako vy.“ Pak jsme spolu kouřili cigaretu na okraji jámy."Německá legenda mezi fotografy." Rainer Schlegemilch také imortalizoval.

Rindt byl vášnivý kuřák. Jeho nástupcem v této záležitosti byl James Hunt

Benoitův krajan, Jacques Deschenaux, který byl v té době v Monze jako blízký přítel od Jo Siffert, připomíná: „V neděli vyhrál Regazzoni za Ferrari a celá závodní dráha v Monze byla jako blázen. Téměř nikdo si nevzpomněl na Rindta."

Legenda mezi fotografy Rainer Schlegemilch zvěčnil tohoto pozoruhodného závodníka

italština Giorgio Piola dokonce ztratil práci kvůli Rindtovi. „Můj životní partner v té době byl blízkou přítelkyní Niny Rindtové, Jochenovy manželky. Byli jsme v boxu, když se Bernie Ecclestone vrátil s jochenskou helmou a jen zavrtěl hlavou. Byl jsem tak šokován, že jsem okamžitě opustil závodiště a už jsem nehlásil nedělní závod. Můj časopis mě za to vyhodil. Pino Allievi se stal mým nástupcem."Posledně uvedená reportuje o Formule 1 v italských novinách po celá desetiletí Gazzetta dello Sport.

5. září 1970, Monza: Formule 1 ztratila jednoho z největších závodníků všech dob

Je-li dlouhodobý promotér Formule 1 bernie ecclestone, který byl nejen přítelem, ale také obchodním partnerem společnosti Rindt, hovoří o Jochenovi, kdy je jeho hlas ještě tišší než obvykle. Bývalý první muž královské motoristické třídy je dodnes přesvědčen: “Jochen byl jedním z nejlepších závodníků všech dob.„Ecclestone věřil, že Rindt bude na konci roku V roce 1970 byl posmrtně korunován na mistra světa - brzy závod dokončil a stal se manažerem.